Prečo vám tak horia tie lesy???

Autor: Katarína Acélová | 29.7.2008 o 13:30 | Karma článku: 9,57 | Prečítané:  2452x

...alebo aj takto dokážu Američania pobaviť.

Prednedávnom som sa ocitla v jednom mikrobuse so skupinkou starších Američaniek, ktoré sem prišli ako jeden z mnohých teamov, na čosi ako misíjnu cestu - slovenské detičky prišli cez prázdniny učiť angličtinu.

Taktýto team na Slovensko prišiel prvý krát v lete 1996. Vtedy som medzi tými detičkami bola aj ja a vidieť vtedy "živého" Američana bol pre nás poriadny zážitok. To ich po našom kraji tak veľa ešte nechodilo.

Boli sme zvedavé a tak sme sa veľa pýtali. Na to ako sa žije, tam, ďaleko za veľkou mlákou, čo sa jedáva, ako sa oslavujú Vianoce, Veľká noc...

Nedalo nám a taktiež sme sa opýtali či už niekedy o krajinke zvanej Slovensko počuli. Odpoveďou bolo samozrejmé "Oh, yes, yes!", ale nemohli toho o nás vedieť veľa, pretože sa priznali, že boli veľmi prekvapení, že poznáme a používame splachovacie záchody, lebo oni počuli, že bývame v slamených a kamenných domoch (!).

Odvtedy sa u nás vystriedalo mnoho amerických teamov. Z Virginie, Južnej Karolíny, zo štátu Washington, Californie i Arizony.

Hrdinky tohoto príspevku pochádzajú z hlavného mesta Arizony - Phoenixu a na Slovensko (a niektoré možno aj do Európy vôbec) prišli prvý krát. Phoenix leží v púštnej oblasti, kde teploty cez deň dosahujú cez 40°C. Odrazu sa ocitli u nás v čase, keď naše územie sužovali dažde a takmer nikdy nekončiaca tlaková níž. Fantastických 15°C si doslova užívali. 

Čo ma však prekvapilo, bola hláška jednej z týchto "dovolenkujúcich" dám v rokoch, ktorá zaznela, keď sme brázdili trasu po južnom Slovensku. A podotýkam - bolo po daždi.

"No to je také zaujímave koľko lesov horí v tejto krajine. Všade samý dym! A vôbec to nehasia!"

Otočila som sa k tetuške, pretože som nemohla prepočuť o čom hovorila s kamarátkou. Vyzerala pri tom, že to myslí vážne, preto som sa radšej ozvala.

"Prepáčte, ale to čo vidíte nad tými kopcami nie je dym, ale para. Pršalo a je dosť teplo, preto sa voda z lesov vyparuje. Dobré znamenie, že v najbližsích dňoch môžeme ísť na huby."

"Ahá, takže tak je to! Vieš, ja som čosi také ešte nevidela, ja som z púšte a..."

Žeby sa tam také čosi nevyučovalo už na základných školách? Ako to, že o takýchto prirodzených veciach v tejto zemi podaktorí ľudia ani nešípia? Veď aj v USA musia "horieť lesy po daždi"!

:
-)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Hotel Šport poslúžil Kočnerovi dvakrát, za vratku DPH je obvinený

Polícia vyčíslila škodu na 8,3 milióna eur.

Investigatíva Adama Valčeka

Kočner tentokrát svoj biznis nedokonal, od Unipharmy chcel 45 miliónov

Riaditeľ Unipharmy ukazuje na Pentu.

KOMNENTÁR PETRA TKAČENKA

Kočnerovi sa to sype pod rukami

Unipharma je ďalší klinec do rakvy.


Už ste čítali?