Prečo vám tak horia tie lesy???

Autor: Katarína Acélová | 29.7.2008 o 13:30 | Karma článku: 9,57 | Prečítané:  2467x

...alebo aj takto dokážu Američania pobaviť.

Prednedávnom som sa ocitla v jednom mikrobuse so skupinkou starších Američaniek, ktoré sem prišli ako jeden z mnohých teamov, na čosi ako misíjnu cestu - slovenské detičky prišli cez prázdniny učiť angličtinu.

Taktýto team na Slovensko prišiel prvý krát v lete 1996. Vtedy som medzi tými detičkami bola aj ja a vidieť vtedy "živého" Američana bol pre nás poriadny zážitok. To ich po našom kraji tak veľa ešte nechodilo.

Boli sme zvedavé a tak sme sa veľa pýtali. Na to ako sa žije, tam, ďaleko za veľkou mlákou, čo sa jedáva, ako sa oslavujú Vianoce, Veľká noc...

Nedalo nám a taktiež sme sa opýtali či už niekedy o krajinke zvanej Slovensko počuli. Odpoveďou bolo samozrejmé "Oh, yes, yes!", ale nemohli toho o nás vedieť veľa, pretože sa priznali, že boli veľmi prekvapení, že poznáme a používame splachovacie záchody, lebo oni počuli, že bývame v slamených a kamenných domoch (!).

Odvtedy sa u nás vystriedalo mnoho amerických teamov. Z Virginie, Južnej Karolíny, zo štátu Washington, Californie i Arizony.

Hrdinky tohoto príspevku pochádzajú z hlavného mesta Arizony - Phoenixu a na Slovensko (a niektoré možno aj do Európy vôbec) prišli prvý krát. Phoenix leží v púštnej oblasti, kde teploty cez deň dosahujú cez 40°C. Odrazu sa ocitli u nás v čase, keď naše územie sužovali dažde a takmer nikdy nekončiaca tlaková níž. Fantastických 15°C si doslova užívali. 

Čo ma však prekvapilo, bola hláška jednej z týchto "dovolenkujúcich" dám v rokoch, ktorá zaznela, keď sme brázdili trasu po južnom Slovensku. A podotýkam - bolo po daždi.

"No to je také zaujímave koľko lesov horí v tejto krajine. Všade samý dym! A vôbec to nehasia!"

Otočila som sa k tetuške, pretože som nemohla prepočuť o čom hovorila s kamarátkou. Vyzerala pri tom, že to myslí vážne, preto som sa radšej ozvala.

"Prepáčte, ale to čo vidíte nad tými kopcami nie je dym, ale para. Pršalo a je dosť teplo, preto sa voda z lesov vyparuje. Dobré znamenie, že v najbližsích dňoch môžeme ísť na huby."

"Ahá, takže tak je to! Vieš, ja som čosi také ešte nevidela, ja som z púšte a..."

Žeby sa tam také čosi nevyučovalo už na základných školách? Ako to, že o takýchto prirodzených veciach v tejto zemi podaktorí ľudia ani nešípia? Veď aj v USA musia "horieť lesy po daždi"!

:
-)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?